Zdielať

Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Rady
Záveterné lišty na streche: aké sú ich funkcie a prečo sú také dôležité?

Oplechovanie strechy má priamy vplyv na jej úžitkové vlastnosti. Ak nezanedbáte výber a montáž klampiarskych doplnkov, konštrukcia pod strešnou krytinou bude dostatočne chránená pred poveternostnými vplyvmi. Nevyhnutnou súčasťou strechy sú aj záveterné lišty, ktoré majú nielen estetickú, ale aj praktickú funkciu. Zistite, prečo sú záveterné lišty na strechu také dôležité, v akých miestach sa používajú a ako si správne vybrať. 

Záveterné lišty a ich použitie

Záveterné lišty sú jedným z mnohých klampiarskych prvkov, ktoré sa využívajú pri oplechovaní strešnej krytiny. Využívajú sa konkrétne pri presahujúcich koncoch strechy, prípadne na štíte strechy, ak tento prvok nie je riešený iným spôsobom (napríklad atikou či vystupujúcim múrom). Záveterné lišty sa využívajú takmer pri všetkých typoch strešných krytín. Veľmi často ich môžete vidieť v kombinácii s plechovými strešnými krytinami, a to rovnako ako pri trapézových plechoch, tak aj pri profilovaných krytinách. Menej často sa záveterné lišty využívajú pri pálených škridlách, kedy je tieto lišty možné nahradiť špeciálne tvarovanými okrajovými škridlami. 

Spoľahlivá ochrana pred podfukovaním

Hlavná funkcia záveterných líšt spočíva v ochrane pred podfukovaním strešnej krytiny. To je pomerne nebezpečný jav, ktorý vám nielenže zníži akustický komfort bývania ale môže aj pomerne výrazne skrátiť životnosť strechy. Stačí napríklad poriadna snehová fujavica a pod nedostatočne oplechovanú krytinu sa dostane sneh. Nafúkaný sneh sa v horšom prípade dostane pod difúznu fóliu, začne sa topiť a spôsobí vlhnutie drevených krokiev. Ak tento problém neodhalíte včas, odstraňovanie následkov môže byť veľmi drahé a komplikované. 

Mimochodom, ak je reč o podfukovaní strechy, nesmieme zabudnúť ani na mýtus, s ktorým sa práve v súvislosti s plechovými krytinami môžete ešte stále stretnúť. Hovorí sa totiž, že pod plechové strechy podfukuje. To však nie je pravda, pretože s kvalitne oplechovanou strechou a správne nainštalovanými záveternými lištami tento problém mať určite nebudete. 

Na to, aby mohli záveterné lišty svoju funkciu plniť naozaj spoľahlivo je dôležité vybrať si správny tvar, dĺžku a dôkladne ju nainštalovať. Aj v tomto prípade platí, že sa neoplatí šetriť. 

Záveterná lišta pod krytinu

Záveterná lišta pod krytinu

Ako si správne vybrať záveterné lišty?

Ak sa už nachádzate vo fáze výberu záveternej lišty, zrejme už viete, že existuje viacero tvarových variantov. Výber je teda potrebné prispôsobiť tvaru odkvapnicetypu strešnej krytiny. Rovnako je dôležité či vyberáte záveternú lištu s umiestnením na strešnú krytinu alebo pod ňu. 

Pre základný a teda aj najrozšírenejší variant záveternej lišty je typická odkvapnica, stojatá vodná drážkatvarové zakončenie podľa typu krytiny. Pri výbere sa zamerajte na hrúbku lišty a jej povrchovú úpravu. Štandardne sa záveterné lišty vyrábajú z pozinkovaného plechu, pričom dôležitá je aj kvalitná povrchová úprava. Výhodou je tiež možnosť vybrať si z celého spektra farebných odtieňov, aby lišty presne ladili s farebným odtieňom krytiny a ďalšími prvkami strechy. 

Napokon, v prípade výberu záveternej lišty je potrebné rozlišovať medzi lištami, ktoré sa inštalujú na strešnú krytinu a tie, ktoré sa inštalujú pod ňu. Prvý typ s inštaláciou na krytinu sa umiestňuje pozdĺž krokvy a rovnako si svoje uplatnenie nachádza aj v prípade pultových striech a pri trapézových plechoch ako ukončovacia lišta vo vrchnej časti. 

Druhý typ záveternej lišty sa inštaluje pod strešnú krytinu a montáž prebieha spravidla ešte pred pokladaním samotnej krytiny. Použitím tejto lišty ľahko vyriešite ukončenie strechy na jednotlivých stranách, a to po spáde. V prípade oboch typov platí, že je potrebné ich spájanie s prekrytím 10 cm. Štandardne sú záveterné lišty vyrábané v 2 metrových dĺžkach, avšak na želanie je možné vyrobiť lišty aj na mieru.

Či už sa teda rozhodnete pre profilované plechové krytiny alebo trapézové plechy, nezabudnite pri projektovaní na záveterné lišty a ich správne osadenie. S kvalitnými záveternými lištami sa vyhnete otravnému kvíleniu zo strechy a ohrozeniu jej konštrukcie pri výčinoch počasia.

Mohlo by vás zaujímať

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

5 tipov, ako si vybrať pokrývača strechy

Rady

Rekonštruujete alebo idete rovno stavať novú strechu? Tak po výbere tej správnej strešnej krytiny budete zrejme riešiť otázku, ako si vybrať kvalitných majstrov. Pripravili sme pre vás 5 tipov, ako...

7. septembra 2021

Čítať viac
Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Prečo je dôležitý tesniaci pás okolo komína a akým spôsobom sa dá ešte použiť?

Rady

Pri každej streche je veľmi dôležité aj jej utesnenie. Platí to najmä o okolí komína, vikierov, výlezov a strešných okien. Jednoducho, všetky miesta, cez ktoré by mohlo v budúcnosti zatekať prípadn...

5. septembra 2021

Čítať viac
Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Šikmá strecha ako tradičná voľba: aké prináša výhody?

Zaujímavosti

Jedným zo základných kritérií, podľa ktorých rozlišujeme strechy je ich sklon. Pri výbere strechy spravidla „proti“ sebe stoja strechy ploché a šikmé, ktoré u nás stále prevažujú a patria medzi veľ...

17. júla 2021

Čítať viac