Zelená strecha na plechovej streche: je to vôbec možné?
ZaujímavostiZelené strechy sú jednoznačne na vzostupe a zďaleka nie sú len krátkodobým trendom: pomáhajú udržiavať teplo a zabezpečujú príjemnejšiu mikroklímu vo vnútri objektu. Zelené strechy je v zásade možné zriadiť aj na plechových strechách, či už v rámci rekonštrukcie strechy alebo v novostavbe. V tomto prípade je dôležitá otázka, či strešné profily znesú zaťaženie a aký je sklon strechy. Vysvetlíme vám, čo sa ešte oplatí zvážiť pri tvorbe zelených striech s plechovým základom.
Výhody zelenej strechy na trapézovej streche
Nielen plechové strechy samotné prinášajú množstvo výhod, ale aj zelené strechy:
- Na zelených strechách sa výrazne zvyšuje zadržiavanie dažďovej vody (dbajte však na rýchly odtok prebytočnej vody)
- Výrazne znižuje riziko korózie – zelená strecha ponúka dodatočnú ochranu
- Zeleň pôsobí ako tepelná ochrana, takže výrazne znižuje aj teplotu v miestnostiach pod strechou
- Zlepšuje aj kvalitu ovzdušia, viaže prach a škodliviny
Extenzívne vs. intenzívne zelené strechy
V zásade existujú dva rôzne prístupy k téme zelených striech. Môže sa realizovať ako extenzívna alebo ako intenzívna. Extenzívna zelená strecha si vyžaduje minimálnu údržbu, po streche stačí prejsť raz alebo dvakrát do roka a skontrolovať ju. Výsadbu tvoria nízke rastliny, bylinky a trávy. Tento zelený obal vytvára iba krátke korene, takže nie je ani potrebná vysoká vrstva substrátu. V porovnaní s intenzívnym zazelenaním je aj ľahšia, hmotnostné zaťaženie je 50 až 100 kg na m2 v závislosti od výsadby.
Pri intenzívnych zelených strechách je dôležitý pravidelný prísun vody a živín – súčasťou výsadby sú kvety, kríky a niekedy aj stromy. Pri menších rastlinách treba počítať so záťažou do 300 kg na m2, pri stromoch a kríkoch môže záťaž presiahnuť až cez tonu! Pre väčšinu striech je preto možná len extenzívna zeleň. Informácie o tom, aké zaťaženie znesú príslušné strešné profily, sa najlepšie dozviete z popisu výrobcu alebo u odborného predajcu.
Konštrukcia zelenej strechy na plechovej streche
Základnou podmienkou pri stavbe zelenej strechy je, aby sklon strechy nebol príliš strmý. Treba si tiež postrážiť, aby dažďová voda nestekala príliš rýchlo, kvôli čomu by vyššie položené rastliny vysychali. Sklon strechy je možné vyrovnať vyvýšenou vrstvou substrátu.
Konštrukciu zelenej strechy tvorí drenážna vrstva, izolačná vrstva, vegetačný substrát a samotná zeleň je až nad nimi. Koreňová sústava zároveň musí zabezpečiť dostatočnú ochranu pre drenážnu a izolačnú vrstvu, inak bude potrebná ešte dodatočná hydroizolačná vrstva.
Na to, aby ste zvážili všetky požiadavky a zodpovedali si všetky otázky – ochrana koreňov, typ zelenej strechy, odvodnenie strechy, údržba – a aby bola vaša zelená strecha bezpečná a odolná, je najlepšie poradiť sa s odborníkom a nechať realizáciu zelenej strechy na profesionálov.