Zdielať

Zelená strecha na plechovej streche: je to vôbec možné?

Zaujímavosti
Zelená strecha na plechovej streche: je to vôbec možné?

Zelené strechy sú jednoznačne na vzostupe a zďaleka nie sú len krátkodobým trendom: pomáhajú udržiavať teplo a zabezpečujú príjemnejšiu mikroklímu vo vnútri objektu. Zelené strechy je v zásade možné zriadiť aj na plechových strechách, či už v rámci rekonštrukcie strechy alebo v novostavbe. V tomto prípade je dôležitá otázka, či strešné profily znesú zaťaženie a aký je sklon strechy. Vysvetlíme vám, čo sa ešte oplatí zvážiť pri tvorbe zelených striech s plechovým základom.

Výhody zelenej strechy na trapézovej streche

Nielen plechové strechy samotné prinášajú množstvo výhod, ale aj zelené strechy:

  • Na zelených strechách sa výrazne zvyšuje zadržiavanie dažďovej vody (dbajte však na rýchly odtok prebytočnej vody)
  • Výrazne znižuje riziko korózie – zelená strecha ponúka dodatočnú ochranu
  • Zeleň pôsobí ako tepelná ochrana, takže výrazne znižuje aj teplotu v miestnostiach pod strechou
  • Zlepšuje aj kvalitu ovzdušia, viaže prach a škodliviny

Extenzívne vs. intenzívne zelené strechy

V zásade existujú dva rôzne prístupy k téme zelených striech. Môže sa realizovať ako extenzívna alebo ako intenzívna. Extenzívna zelená strecha si vyžaduje minimálnu údržbu, po streche stačí prejsť raz alebo dvakrát do roka a skontrolovať ju. Výsadbu tvoria nízke rastliny, bylinky a trávy. Tento zelený obal vytvára iba krátke korene, takže nie je ani potrebná vysoká vrstva substrátu. V porovnaní s intenzívnym zazelenaním je aj ľahšia, hmotnostné zaťaženie je 50 až 100 kg na m2 v závislosti od výsadby.

Pri intenzívnych zelených strechách je dôležitý pravidelný prísun vody a živín – súčasťou výsadby sú kvety, kríky a niekedy aj stromy. Pri menších rastlinách treba počítať so záťažou do 300 kg na m2, pri stromoch a kríkoch môže záťaž presiahnuť až cez tonu! Pre väčšinu striech je preto možná len extenzívna zeleň. Informácie o tom, aké zaťaženie znesú príslušné strešné profily, sa najlepšie dozviete z popisu výrobcu alebo u odborného predajcu.

Konštrukcia zelenej strechy na plechovej streche

Základnou podmienkou pri stavbe zelenej strechy je, aby sklon strechy nebol príliš strmý. Treba si tiež postrážiť, aby dažďová voda nestekala príliš rýchlo, kvôli čomu by vyššie položené rastliny vysychali. Sklon strechy je možné vyrovnať vyvýšenou vrstvou substrátu.

Konštrukciu zelenej strechy tvorí drenážna vrstva, izolačná vrstva, vegetačný substrát a samotná zeleň je až nad nimi. Koreňová sústava zároveň musí zabezpečiť dostatočnú ochranu pre drenážnu a izolačnú vrstvu, inak bude potrebná ešte dodatočná hydroizolačná vrstva.

Na to, aby ste zvážili všetky požiadavky a zodpovedali si všetky otázky – ochrana koreňov, typ zelenej strechy, odvodnenie strechy, údržba – a aby bola vaša zelená strecha bezpečná a odolná, je najlepšie poradiť sa s odborníkom a nechať realizáciu zelenej strechy na profesionálov.

Mohlo by vás zaujímať

Naša centrála je v novom šate, ale stále na známej adrese

Naša centrála je v novom šate, ale stále na známej adrese

Zaujímavosti

Koncom novembra minulého roku sa nám podarilo úspešne dokončiť rekonštrukciu centrály v Badíne. Na starej známej adrese Badín 655 teraz nájdete centrálu Maslen s ešte atraktívnejším zovňajškom a na...

8. marca 2022

Čítať viac
Aký bol rok 2021 pre Maslen? Prečítajte si rozhovor s jedným z našich konateľov

Aký bol rok 2021 pre Maslen? Prečítajte si rozhovor s jedným z našich konateľov

Zaujímavosti

Bez preháňania môžeme uviesť, že rok 2021 bol rokom plným zmien a rôznych výziev. Na druhej strane, sú to práve náročné výzvy, ktoré preveria stabilitu a pripravenosť každej spoločnosti. Ako sme zv...

28. februára 2022

Čítať viac
Solárne panely na plechovej streche: aké sú možnosti realizácie?

Solárne panely na plechovej streche: aké sú možnosti realizácie?

Rady

Ako je možné namontovať fotovoltické systémy na plechové strechy? Nevyužívané strešné plochy je možné využiť aj na výrobu energie pomocou solárnych článkov. Finančné programy pre fotovoltické systé...

20. februára 2022

Čítať viac