Zdielať

Zistite, prečo si zvoliť plech na zastrešenie garáže

Naše produkty
Zistite, prečo si zvoliť plech na zastrešenie garáže
5-(34 hlasov)

Garáže patria medzi jednoduché stavby a hoci na ich strechy nebývajú kladené príliš veľké nároky, neznamená to, že by ste výberu materiálu a úrovni kvality montáže nemali venovať pozornosť. Nesprávne vyhotovená strecha garáže totiž predstavuje riziko pre všetko, čo sa v nej nachádza. Medzi najčastejšie využívané materiály na zastrešenie garáží patrí plech, zamerajme sa na dôvody, prečo si práve tento materiál vyslúžil takú popularitu. 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Plechové krytiny sú vhodné aj na strechy s nízkym sklonom

Strecha garáže môže mať rôzne podoby, od plochej, cez šikmú až po sedlovú „klasiku“. Výnimkou nie sú ale ani pultové strechy a dokonca aj veľmi moderné zelené strechy. Dôležitou otázkou pred výberom konkrétnej krytiny je okrem iného aj sklon strešnej konštrukcie. Pri stavbách garáží sa často realizujú strechy s veľmi nízkym sklonom a v takom prípade sa už výber krytín celkom zužuje. V tomto ohľade plech nezostáva bokom, staviť totiž môžete na falcovanú krytinu, ktorá je vhodná pre strechy so sklonom už od 3°. V prípade strechy so sklonom nad 6° bude zas výbornou voľbou aj trapézový plech. 

Ušetríte na cene materiálu aj montáži

Medzi najdôležitejšie faktory pri výbere patrí nielen cena materiálu, ale aj samotnej montáže. V prípade plechu je výhodou nízka nadobúdacia cena, pretože vybrať si môžete v rámci rôznych cenových kategórií. Cenu ovplyvňuje nielen konkrétny typ plechu, ale aj jeho povrchová úprava a hrúbka laku. Vybrať si tak môžete aj pri napätom rozpočte a rovnako aj vtedy, ak je vašou prioritou maximálna kvalitadlhá životnosť. Nepopierateľnou výhodou je aj relatívne jednoduchá a rýchla montáž, jednoduchú plechovú strechu je možné vyhotoviť aj za jeden či dva dni. 

Nízka hmotnosť a nároky na konštrukciu

Plechové krytiny patria medzi tie najľahšie, čo však nič neuberá z ich úžitkových vlastností. Ide o výhodu, ktorú oceníte nielen pri preprave a prípadnom skladovaní, ale aj samotnej realizácii strechy. Ľahkým plechom postačí jednoduchá strešná konštrukcia s nižšou nosnosťou, takže z tohto pohľadu sú pri stavbe garáže priam ideálnym riešením. Tým, že samotná konštrukcia strechy môže byť jednoduchšia, celá realizácia bude lacnejšia a rýchlejšia. 

Výborná možnosť prispôsobenia vzhľadu

Máloktorá garáž stojí len tak samostatne, kde naokolo nič nie je. V tomto smere opäť vyniknú plechové krytiny, ktoré sa dajú veľmi dobre prispôsobiť okoliu. Ak máte na dome priľahlom ku garáži, napríklad pálenú škridlu, nič nebráni tomu, aby nová plechová strecha garáže bola v rovnakom farebnom vyhotovení, čím zachováte vizuálnu jednoliatosť. Rovnako je možné zladiť vzhľad strechy aj so samotnou konštrukciou garáže, čo je dôležité najmä pri montovaných riešeniach. 

Vysoká odolnosť a jednoduchá údržba

Ku všetkému čo sme doteraz spomenuli sa oplatí pridať aj odolnosť. Pre nízku hmotnosť a jednoduchú konštrukciu sa vôbec nemusíte obávať, že by vaša strecha neodolala ani väčším výčinom počasia. Krúpy, vietor či bohatá snehová nádielka dokážu byť síce poriadnou záťažou pre každú strechu, ak však tá vaša bude vyhotovená naozaj profesionálne nemáte sa čoho obávať. 

Príjemným bonusom pri plechových strechách je aj jednoduchá údržba – strechu stačí aspoň dvakrát do roka zbežne prezrieť a zbavovať nečistôt. V závislosti od sklonu a celkových rozmerov strechy si treba v zime ustrážiť, aby sa na streche nezachytávalo príliš veľa snehu. Dodajme, že správnym zásadám pri údržbe plechovej strechy sme sa venovali v tomto článku. 

Bez ohľadu na to či uprednostníte falcovanú krytinu, trapézový plech alebo niektorú z profilových krytín, plechová strecha na garáži vás určite nesklame. Zostáva snáď už iba dodať, že aj jednoduchšia konštrukcia strechy si zaslúži dôkladnú izoláciu, ktorou zlepšíte úžitkové vlastnosti a predĺžite životnosť celej strechy. 

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najviac kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

5-(34 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Oslavujeme 20 rokov na trhu!

Naše produkty

20. výročie Maslenu predstavuje významný míľnik v histórii každej spoločnosti, nás nevynimajúc. Poďme sa spolu pozrieť týmito pár riadkami, čím sme si za tých 20. rokov ako firma prešli a na záver ...

24. júla 2023

Čítať viac
Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Čo sú priehradové väzníky a na čo slúžia?

Rady

Priehradové väzníky si nachádzajú v stavebníctve čoraz väčšie uplatnenie, a to prakticky vo všetkých segmentoch. Využiť sa dajú ako pri priemyselných a dopravných stavbách, tak aj bežných rodinných...

22. júna 2023

Čítať viac
Ako a prečo oplechovať atiku?

Ako a prečo oplechovať atiku?

Rady

Atika je architektonickým prvkom, ktorý zďaleka nie je výsadou iba historických stavieb. Práve naopak, atika býva súčasťou napríklad aj moderných rodinných domov s plochou strechou. Či už ju v konk...

18. júna 2023

Čítať viac
Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Ako funguje paropriepustná fólia a prečo na ňu nezabudnúť?

Rady

Nevyhnutnou súčasťou moderných a funkčných strešných plášťov sú aj fólie, ktoré plnia rôzne funkcie. Tie vo všeobecnosti slúžia na ochranu nosných častí strechy, znižovanie únikov tepla z vnútornýc...

12. júna 2023

Čítať viac