Zdielať

Zistite, prečo si zvoliť plech na zastrešenie garáže

Naše produkty
Zistite, prečo si zvoliť plech na zastrešenie garáže

Garáže patria medzi jednoduché stavby a hoci na ich strechy nebývajú kladené príliš veľké nároky, neznamená to, že by ste výberu materiálu a úrovni kvality montáže nemali venovať pozornosť. Nesprávne vyhotovená strecha garáže totiž predstavuje riziko pre všetko, čo sa v nej nachádza. Medzi najčastejšie využívané materiály na zastrešenie garáží patrí plech, zamerajme sa na dôvody, prečo si práve tento materiál vyslúžil takú popularitu. 

Odpovede na vaše najčastejšie otázky alebo formulár na získanie cenovej ponuky

Plechové krytiny sú vhodné aj na strechy s nízkym sklonom

Strecha garáže môže mať rôzne podoby, od plochej, cez šikmú až po sedlovú „klasiku“. Výnimkou nie sú ale ani pultové strechy a dokonca aj veľmi moderné zelené strechy. Dôležitou otázkou pred výberom konkrétnej krytiny je okrem iného aj sklon strešnej konštrukcie. Pri stavbách garáží sa často realizujú strechy s veľmi nízkym sklonom a v takom prípade sa už výber krytín celkom zužuje. V tomto ohľade plech nezostáva bokom, staviť totiž môžete na falcovanú krytinu, ktorá je vhodná pre strechy so sklonom už od 3°. V prípade strechy so sklonom nad 6° bude zas výbornou voľbou aj trapézový plech. 

Ušetríte na cene materiálu aj montáži

Medzi najdôležitejšie faktory pri výbere patrí nielen cena materiálu, ale aj samotnej montáže. V prípade plechu je výhodou nízka nadobúdacia cena, pretože vybrať si môžete v rámci rôznych cenových kategórií. Cenu ovplyvňuje nielen konkrétny typ plechu, ale aj jeho povrchová úprava a hrúbka laku. Vybrať si tak môžete aj pri napätom rozpočte a rovnako aj vtedy, ak je vašou prioritou maximálna kvalitadlhá životnosť. Nepopierateľnou výhodou je aj relatívne jednoduchá a rýchla montáž, jednoduchú plechovú strechu je možné vyhotoviť aj za jeden či dva dni. 

Nízka hmotnosť a nároky na konštrukciu

Plechové krytiny patria medzi tie najľahšie, čo však nič neuberá z ich úžitkových vlastností. Ide o výhodu, ktorú oceníte nielen pri preprave a prípadnom skladovaní, ale aj samotnej realizácii strechy. Ľahkým plechom postačí jednoduchá strešná konštrukcia s nižšou nosnosťou, takže z tohto pohľadu sú pri stavbe garáže priam ideálnym riešením. Tým, že samotná konštrukcia strechy môže byť jednoduchšia, celá realizácia bude lacnejšia a rýchlejšia. 

Výborná možnosť prispôsobenia vzhľadu

Máloktorá garáž stojí len tak samostatne, kde naokolo nič nie je. V tomto smere opäť vyniknú plechové krytiny, ktoré sa dajú veľmi dobre prispôsobiť okoliu. Ak máte na dome priľahlom ku garáži, napríklad pálenú škridlu, nič nebráni tomu, aby nová plechová strecha garáže bola v rovnakom farebnom vyhotovení, čím zachováte vizuálnu jednoliatosť. Rovnako je možné zladiť vzhľad strechy aj so samotnou konštrukciou garáže, čo je dôležité najmä pri montovaných riešeniach. 

Vysoká odolnosť a jednoduchá údržba

Ku všetkému čo sme doteraz spomenuli sa oplatí pridať aj odolnosť. Pre nízku hmotnosť a jednoduchú konštrukciu sa vôbec nemusíte obávať, že by vaša strecha neodolala ani väčším výčinom počasia. Krúpy, vietor či bohatá snehová nádielka dokážu byť síce poriadnou záťažou pre každú strechu, ak však tá vaša bude vyhotovená naozaj profesionálne nemáte sa čoho obávať. 

Príjemným bonusom pri plechových strechách je aj jednoduchá údržba – strechu stačí aspoň dvakrát do roka zbežne prezrieť a zbavovať nečistôt. V závislosti od sklonu a celkových rozmerov strechy si treba v zime ustrážiť, aby sa na streche nezachytávalo príliš veľa snehu. Dodajme, že správnym zásadám pri údržbe plechovej strechy sme sa venovali v tomto článku. 

Bez ohľadu na to či uprednostníte falcovanú krytinu, trapézový plech alebo niektorú z profilových krytín, plechová strecha na garáži vás určite nesklame. Zostáva snáď už iba dodať, že aj jednoduchšia konštrukcia strechy si zaslúži dôkladnú izoláciu, ktorou zlepšíte úžitkové vlastnosti a predĺžite životnosť celej strechy. 

Máte nezodpovedané otázky? Pozrite sekciu nášho webu, kde sme zosumarizovali odpovede na najviac kladené otázky ohľadom striech.

Ohodnoťte náš článok

Mohlo by vás zaujímať

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Potrebujem stavebné povolenie pri rekonštrukcii strechy?

Rady

Rekonštrukcia strechy je procesom, ktorý je niekedy nevyhnutným predpokladom na to, aby bola stavba vôbec použiteľná. V iných prípadoch je zas hlavným cieľom rekonštrukcie zmena vzhľadu stavby a zl...

7. októbra 2022

Čítať viac
Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Šikmá alebo rovná strecha? Toto porovnanie vám pomôže v rozhodovaní

Ako vyberať

Výber medzi šikmou a rovnou strechou by určite nemal pripomínať súboj Dávida s Goliášom, práve naopak. Emócie je lepšie odložiť bokom a k posudzovaniu výhod jedného či druhého riešenia si sadnúť s ...

27. septembra 2022

Čítať viac
Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Stanová strecha a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Zaujímavosti

Stanová strecha, nazývaná aj ihlanová, bola pomerne bežným javom predovšetkým pri menších rodinných domoch so štvorcovým pôdorysom postavených v 60-tych a 70-tych rokoch minulého storočia. Svojich ...

7. septembra 2022

Čítať viac
Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Správna montáž plechovej strechy ako kľúč k jej dlhovekosti a chyby, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Rady

Kvalitná plechová strecha vám pokojne môže vydržať aj desiatky rokov. Dôležitý je však nielen správny výber materiálov a doplnkov, ale aj montáž presne podľa pokynov výrobcov. Stále sa stretávame s...

18. augusta 2022

Čítať viac