Zdielať

Zvuková izolácia: vplyv rôznych strešných krytín

Nezaradené
Zvuková izolácia: vplyv rôznych strešných krytín
3.3-(3 hlasov)

V dnešnej uponáhľanej dobe je ticho čoraz vzácnejšie. Tiché prostredie je mimoriadne dôležité pre spánok a aj pre každodenné fungovanie v domácnosti, pričom bezpochyby ide o základné piliere fyzického aj psychického zdravia. Práve kvalitná izolácia strechy zohráva kľúčovú úlohu v zabezpečení akustickej pohody a prispieva k celkovej spokojnosti každého, kto sa v priestore pod strechou ocitne. Aký vplyv majú na zvukovú izoláciu jednotlivé krytiny a čo ďalšie sa o nej oplatí vedieť? 

O tom, ktorý z prvkov domu toho musí vydržať najviac by sa dalo dlho polemizovať. Bezpochyby je to ale práve strecha, ktorá patrí medzi tie najexponovanejšie prvky a jej životnosť, typ aj kvalita vyhotovenia toho ovplyvňujú naozaj veľa. Odoláva prakticky všetkým vrtochom počasia, dodáva domu charakter a v neposlednom rade aj chráni vnútorné priestory pred rušivými zvukmi zvonka.

Investícia do efektívnej zvukovej izolácie strechy pritom nie je len otázkou komfortu, ale priamo ovplyvňuje kvalitu života ľudí v dome, a to najmä v podkrovných priestoroch.

Zdroje hluku a ich vplyv na strechu

Ak chcete pri izolácii hluku dosiahnuť úspech, je v prvom rade potrebné zanalyzovať situáciu a určiť jeho pôvod. Okrem toho treba vedieť, ako sa šíri a teda aj to, ako tomuto šíreniu zabrániť. Hluk prenikajúci cez strechu pritom môže mať rôznorodý pôvod. Najčastejším prirodzeným faktorom je intenzita dažďa – od jemného bubnovania až po silné búrkové prelievanie. Práve prudké lejaky sú pre zvukovú izoláciu strechy zaťažkávacou skúškou, ktorá odhalí aj tie najmenšie nedostatky. 

Ďalším významným zdrojom rušivých zvukov je vietor, ktorý môže rozkmitávať nedostatočne upevnené strešné prvky, prípadne môže pod strešnú krytinu podfukovať. Počas zimných, ale aj letných mesiacov, najmä ak je leto horúce a zima naozaj mrazivá, môžu byť zdrojom nepríjemných pazvukov a hluku zo strechy aj teplotné zmeny – pri výrazných rozdieloch dochádza k rozpínaniu a zmršťovaniu materiálov, čo spôsobuje praskanie a vŕzganie.

Pri identifikovaní zdrojov hluku potom netreba zabúdať ani na vonkajšie vplyvy premávky, prípadne zo železničnej alebo leteckej dopravy. Nedostatočne izolovaná strecha bude do vnútra púšťať takýto hluk vo vyššej miere, čo prinesie negatívny dopad na komfort bývania. 

Akustické vlastnosti hlavných typov strešných krytín

Pri posudzovaní akustických vlastností strešných materiálov je dôležité zohľadniť viacero faktorov, pričom zďaleka nejde iba o konkrétny typ krytiny. Nemožno teda jednoznačne určiť, že s konkrétnou krytinou bude vaša strecha zaručene tichá a s inou to bude horšie. Typickým príkladom sú moderné plechové krytiny, ktoré prešli značným vývojom a dnes sú ich zvukovoizolačné vlastnosti na veľmi vysokej úrovni. 

Moderné plechové krytiny sú vybavené špeciálnymi tlmiacimi vrstvami a povrchovými úpravami, ktoré výrazne redukujú hluk pri dopade dažďových kvapiek, nevraviac o tom, že plechové krytiny s profilovaným povrchom dokážu navyše efektívne rozptýliť energiu dopadu a minimalizovať tak vznikajúci hluk. Pri plechových krytinách je veľmi dôležité dodržať aj správny montážny postup, na ich tlmiace vlastnosti má totiž vplyv aj inštalačný materiál, ako sú napríklad pružné držiaky. 

Betónové škridly pri tlmení hluku ťažia predovšetkým zo svojej vysokej hmotnosti, ktorá im výrazne napomáha absorbovať zvukové vlny. Hustota betónu efektívne bráni prestupu hluku, kým masívna konštrukcia pomáha tlmiť vibrácie. Drsný povrch betónových škridiel navyše pomáha rozptyľovať dopadajúce kvapky vody, čím sa znižuje celková hlučnosť počas dažďa.

Pri tlmení hluku sú na tom podobne ako betónové, aj pálené škridly, a to vďaka svojej poréznej štruktúre. Prirodzená hustota materiálu v kombinácii s členitým povrchom efektívne rozptyľuje zvukové vlny. K celkovému tlmeniu významne prispieva aj vyššia hmotnosť, ktorá pomáha eliminovať nežiaduce vibrácie, avšak na druhej strane predstavuje vyššiu záťaž pre krov.

Asfaltové šindle predstavujú špecifické riešenie, kde mäkký povrch materiálu výborne pohlcuje zvuk. Ich viacvrstvová štruktúra účinne tlmí vibrácie, zatiaľ čo nepravidelný povrch pomáha rozptyľovať dopadajúce kvapky. Elastická povaha materiálu významne znižuje prenos hluku do konštrukcie strechy, čo prispieva k celkovému akustickému komfortu v interiéri.

K zvukovej izolácii strechy pristupujte systematicky

Na dosiahnutie optimálnej zvukovej izolácie je nevyhnutný komplexný prístup k celej skladbe strešného plášťa. Ten by mal byť navrhnutý odborníkom podľa individuálnych požiadaviek a rozpočtu klienta, tak aby za svoje peniaze dostal to najlepšie riešenie. 

Treba si tiež uvedomiť, že hlavným zvukovým izolantom na streche nie je krytina, ale izolácia, pričom voľba vhodnej izolácie môže hluk nameraný pod strešnou konštrukciou znížiť o približne 30 až 50 dB. Krytina síce tlmenie zvuku čiastočne zabezpečuje tiež, no pod ňou sa nachádzajú ďalšie vrstvy, z ktorých každá zohráva dôležitú úlohu okrem iného aj pri tlmení zvukov okolia.

Zo všetkých vrstiev strešného plášťa spomeňme najmä parozábranu zabezpečujúcu tepelnú izoláciu pred vlhkosťou z interiéru a spolu s tým prispieva aj k lepšej akustickej izolácii. Správne navrhnuté odvetranie strechy predchádza kondenzácii a taktiež eliminuje zvuky spôsobené prúdením vzduchu. 

Čo sa týka konkrétnych tlmiacich materiálov, medzi evergreeny patria ľahké a pružné panely vyhotovené z minerálnej alebo sklenej vaty. Popri nich získavajú na popularite aj tzv. striekané izolácie, kedy sa tlmiace vrstvy vyhotovujú pomocou aplikovania PUR peny. Základnou požiadavkou na materiály nie sú len ich tlmiace vlastnosti, ale aj prispôsobiteľnosť konštrukčným podmienkam a nízka hmotnosť, aby izolácia nebola pre krov ešte ďalšou záťažou

Zabúdať netreba ani na to, že podstatný vplyv na účinnosť zvukovej izolácie strechy má správna montáž celej strešnej konštrukcie. Aj drobné nedostatky pri realizácii spôsobia, že zvuková izolácia bude v praxi nedostatočná a váš komfort bude narúšať viac zvukov, ako je nevyhnutné. 

Rekonštrukcia strechy pre lepšiu zvukovú izoláciu?

Tento rok medzi majiteľmi domov vzbudil veľký záujem dotačný program Obnov dom. Nebol síce zameraný na všetky rekonštrukcie striech, ale mohli ste ho využiť, ak ste napríklad chceli starú eternitovú strechu nahradiť novou plechovou strechou. V rámci rekonštrukcii striech vo všeobecnosti je častým cieľom aj dosiahnutie menšej hlučnosti. Ak pravidelne pod strechu podfukuje a počujete rôzne búchanie či vŕzganie, o komfort bývania môže byť reč iba veľmi ťažko. Takáto rekonštrukcia si ale vyžaduje podstatný zásah do celej skladby strešného plášťa, pričom len samotná výmena krytiny výraznú zmenu spravidla neprinesie. 

Prvým krokom je dôkladná diagnostika súčasného stavu, ktorá odhalí slabé miesta v izolácii. Následne je potrebné odstrániť pôvodnú krytinu a skontrolovať stav a nosnosť krovu. Pri rekonštrukcii sa odporúča kompletná výmena všetkých vrstiev – od novej parozábrany cez doplnenie/výmenu tepelnej izolácie až po položenie kvalitnej difúznej fólie a montáž novej krytiny s tlmiacimi prvkami. Mimoriadnu pozornosť treba venovať detailom pri prestupoch, komíne a strešných oknách, teda práve tých miest, ktoré sú často zdrojom nežiaducich zvukov.

Mimochodom, ak sme už spomenuli dotačné programy, treba dodať, že v tomto smere nás aj naďalej čakajú ďalšie výzvy. Ak teda v dohľadnej dobe plánujete rekonštruovať, určite sa oplatí sledovať či je pre vás aktuálnou možnosťou aj dotácia na strechu, s ktorou docielite nižšie náklady, resp. rýchlejšiu návratnosť vašej investície. 

Mýty a fakty o zvukovej izolácii striech

Čo sa týka zvukovej izolácie striech, ešte stále medzi ľuďmi koluje množstvo mýtov, ktoré sa ale patrí uviesť na pravú mieru. 

Častým omylom je presvedčenie, že plechová strecha je automaticky hlučná. To však zďaleka nie je pravda, a to ani v prípade, že by strecha musela odolávať intenzívnym dažďom. Moderné plechové krytiny s kvalitnou podkladovou vrstvou môžu byť minimálne rovnako tiché, ak nie ešte tichšie, ako tradičné škridly.

Ďalším rozšíreným mýtom je, že hrubšia krytina automaticky znamená lepšiu zvukovú izoláciu. V skutočnosti záleží viac na skladbe celého strešného plášťa, kvalite jednotlivých komponentov a precíznosti pri konštruovaní. Mylná je tiež predstava, že stačí investovať do kvalitnej krytiny a zvuková izolácia bude vyriešená. Bez správnej skladby podkladových vrstiev a profesionálnej montáže nebude ani tá najkvalitnejšia krytina dosahovať optimálne výsledky.

Zvuková izolácia strechy zďaleka nie je iba o krytine

Ako sme už v predchádzajúcich častiach vysvetlili, na dosiahnutie skutočne účinnej zvukovej izolácie strechy je dôležité k celej problematike pristupovať komplexne s istou dávkou odbornosti nielen čo sa týka konštrukcie striech, ale aj akustiky. Pri výbere riešenia je nevyhnutné okrem typu krytiny zohľadniť ale aj celkovú skladbu strešného plášťa, kvalitu použitých materiálov a úroveň realizácie.

Moderné plechové krytiny v kombinácii so správne navrhnutou skladbou konštrukcie dokážu poskytnúť vynikajúcu zvukovú izoláciu a oproti iným alternatívam absolútne nezaostávajú. Nech už si ale vyberiete akúkoľvek strešnú krytinu, platí, že investícia do kvalitnej zvukovej izolácie strechy nie je len otázkou aktuálneho komfortu, ale dlhodobou investíciou do kvality bývania.

Ohodnoťte náš článok

3.3-(3 hlasov)

Mohlo by vás zaujímať

Strechy v budúcnosti

Strechy v budúcnosti

Zaujímavosti

Ešte pred päťdesiatimi rokmi boli eternitové strechy celkom bežnou súčasťou mnohých stavieb. Tento azbestocementový materiál dnes už vnímame ako zdravotné riziko a na jeho odstránenie je možné aj v...

17. decembra 2024

Čítať viac
Všetko dôležité o valbovom krove

Všetko dôležité o valbovom krove

Zaujímavosti

Vôbec nebudeme preháňať tvrdením, že strechy sú už po stáročia fascinujúcou súčasťou mnohých stavieb a mnohé sa dajú prirovnať až k umeleckým dielam. Vo viacerých historických centrách európskych m...

5. decembra 2024

Čítať viac
Ako vyberať farbu fasády k streche

Ako vyberať farbu fasády k streche

Rady

Ak plánujete stavať alebo kompletne zrekonštruovať dom, skôr či neskôr prídete k otázke farebného zladenia jeho jednotlivých prvkov. Hoci sa to môže zdať ako ľahká úloha, pri stovkách rôznych fareb...

15. novembra 2024

Čítať viac